Tak, jak zapowiadaliśmy, w dzisiejszej „Futbologii” prezentujemy Wam piłkarskie stadiony. Najpiękniejsze, najpopularniejsze i najoryginalniejsze!

Estadio Municipal

Estádio Municipal de Braga (Estádio AXA)

KRAJ: Portugalia
POJEMNOŚĆ: 30 154 miejsca
GOSPODARZ: SC Braga

Projektantem stadionu jest Portugalczyk Eduardo Souto de Moura, który został nagrodzony w 2011 roku Nagrodą Pritzkera. Stadion zbudowano z ponad miliona ton skał, które najpierw wysadzono, a później przemielono na cement, z którego wykonano projekt stadionu. Ciekawostką jest fakt, że posiada tylko dwie wysokie trybuny. Z pozostałych stron nie zostały takowe postawione – za jedną bramką znajduje się pusta przestrzeń, za drugą zaś lita skała. Był jedną z aren piłkarskich Mistrzostw Europy 2004.

 

Olympiastadion Berlin

berlin

KRAJ: Niemcy
POJEMNOŚĆ: 74 228 miejsc
GOSPODARZ: Hertha Berlin

Zbudowany na potrzeby Igrzysk Olimpijskich 1916, które jednak nie odbyły się z powodu I wojny światowej. Pierwszy stadion zaprojektował Otto March. Kolejny projekt, zaplanowany przez Adolfa Hitlera na Igrzyska w 1936 roku, realizował Werner March, syn Ottona. Na stadionie w Berlinie odbyły się mistrzostwa świata w lekkoatletyce, dwukrotnie Igrzyska Olimpijskie oraz dwukrotnie piłkarski mundial.

 

Hazza Bin Zayed Stadium

Hazza Bin Zayed Stadium

KRAJ: Zjednoczone Emiraty Arabskie
POJEMNOŚĆ: 25 000 miejsc
GOSPODARZ: Al-Ain FC

Budowa nowego stadionu na północ od centrum Al Ain ruszyła w drugiej połowie 2012 roku. Ten ponad dwudziestotysięczny obiekt w zaledwie 16 miesięcy wybudowali Holendrzy. Charakterystyczny dla Hazza Bin Zayed Stadium jest ciekawie wyprofilowany dach i trybuny o aż trzech poziomach, na koronie których znajdują się pawilony z widokiem na boisko.

Mmabatho Stadium

Mmabatho Stadium, RPA

KRAJ: RPA
POJEMNOŚĆ: 59 000 miejsc
GOSPODARZ: Reprezentacja RPA

Obiekt został zbudowany w 1981 roku. Przedziwne trybuny tworzą wyjątkowo ciekawy kształt. Przestajemy się jednak dziwić, kiedy okazuje się, że zbudowali go… milionerzy z Rosji.

 

Sapporo Dome

Sapporo Dome, Japonia

KRAJ: Japonia
POJEMNOŚĆ: 41 580 miejsc
GOSPODARZ: Consadole Saporro oraz baseballiści Hokkaido Nippon-Ham Fighters

Obiekt był gospodarzem piłkarskich Mistrzostw Świata 2002. Miała na nim też miejsce ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007 oraz ich zakończenia. Sapporo Dome posiada wciąganą nawierzchnię. Jest ona używana podczas meczów piłkarskich, zaś bejsboliści grają na sztucznej murawie.
Osaka Stadium

Osaka Stadium, Osaka, Japonia

KRAJ: Japonia
POJEMNOŚĆ: 31 379 miejsc
GOSPODARZ: dawniej – Nankai Hawks, dziś – mieszkańcy Osaki

Zbudowany został w 1950 roku dla baseballowej drużyny Nankai Hawks, która jednak po latach przeniosła się na inny stadion. W 1998 roku zamknięto stadion i przerobiono go na… małe osiedle mieszkaniowe z centrum handlowym. Nie wyburzono jednak trybun, które dzisiaj otaczają całe osiedle, zapewniając niecodzienny widok. Chcielibyście tam zamieszkać? 🙂

Gospin dolac

Gospin Dolac. Chorwacja

KRAJ: Chorwacja
POJEMNOŚĆ: 4000 miejsc
GOSPODARZ: NK Imotski

Został wybudowany w latach 1987–1989, choć pierwotnie miał być gotowy już 10 lat wcześniej. Obiekt może pomieścić 4000 widzów, z czego 3000 to
miejsca siedzące. Tuż obok stadionu znajduje się 500. metrowy spadek do jeziora…

 

Estadio Hernando Siles

Estadio Hernando Siles - La Paz, Boliwia

KRAJ: Boliwia
POJEMNOŚĆ: 42 000 miejsc
GOSPODARZ: Bolívar La Paz, The Strongest La Paz oraz La Paz FC

Największy w kraju kompleks sportowy o pojemności 42 000 miejsc siedzących. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Hernána Silesa Zuazo, byłego prezydenta Boliwii. Stadion jest położony na wysokości 3637 metrów n.p.m., co czyni go jednym z najwyżej położonych stadionów na świecie.
Allianz Parque

Allianz Parque

 

KRAJ: Brazylia
POJEMNOŚĆ: 43,600 miejsc
GOSPODARZ: Palmeiras

Nowy stadion, oddany do użytku w listopadzie 2014r. Zaprojektował go Edo Rocha Arquiteturas. Oprócz rozgrywania meczów piłkarskich, ma być wykorzystywany jako miejsce imprez, koncertów i amfiteatr.
PGE Arena Gdańsk

PGE Arena Gdańsk

KRAJ: Polska
POJEMNOŚĆ: 43 615 miejsc
GOSPODARZ: Lechia Gdańsk

Własność miasta Gdańsk. Stadion został oddany do użytku w połowie 2011 roku. Na murawie PGE Areny odbywało się EURO 2012. Odbył się też na niej „Super Mecz”, czyli starcie Lechii z wielką FC Barceloną z Messim i Neymarem, który zadebiutował w barwach blaugrany właśnie w Gdańsku.

 

Stadion Narodowy w Warszawie

Stadion Narodowy

KRAJ: Polska
POJEMNOŚĆ: 58 500 miejsc
GOSPODARZ: Reprezentacja Polski

Wybudowany w latach 2008-2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o Mistrzostwach Europy 2012. Rozegrano na nim mecz otwarcie Euro(Polska-Grecja), a też niedawnych mistrzostw świata w siatkówce(Polska-Serbia). Stadion jest wykorzystywany do wielu innych dyscyplin.
Camp Nou

Camp Nou

KRAJ: Hiszpania
POJEMNOŚĆ: 99 354 miejsc
GOSPODARZ: FC Barcelona

Największy stadion piłkarski w Europie. Swoje mecze, oprócz FC Barcelony, rozgrywa na nim reprezentacja Katalonii. Rozegrano na nim wiele ważnych sportowych imprez, m.in. finały Ligi Mistrzów czy mecze igrzysk olimpijskich w 1992r., na których Polska zdobyła srebrny medal(przegrywając w finale na Camp Nou z Hiszpanią).
Estadio Santiago Bernabeu

Santiago Bernabeu

KRAJ: Hiszpania
POJEMNOŚĆ: 81 044 miejsc
GOSPODARZ: Real Madryt

W 1944 roku ówczesny prezes Realu Madryt, Santiago Bernabéu, uzyskał kredyt bankowy na budowę nowego stadionu dla swojego klubu. Budowa trwała 3 lata. Początkowo madrycki stadion mieścił ok. 75 000 widzów. Przemianowanie nazwy stadionu na cześć prezesa Santiago Bernabéu nastąpiło w styczniu 1955 r. Na początku 2014 r. ogłoszono projekt i wykonawców przebudowy Santiago Bernabeu. Obiekt ma być gotowy za 3 lata.

 

National Stadium of China

SONY DSC

KRAJ: Chiny
POJEMNOŚĆ: 80 000 miejsc
GOSPODARZ: Reprezentacja Chin

Znany również jako „Ptasie Gniazdo”. Chętni do zaprojektowania stadionu byli architekci z całego świata. Ostatecznie zaprojektowali go Szwajcarzy. W 2008 roku odbyło się na nim otwarcie, zamknięcie oraz konkurencje lekkoatletyczne Igrzysk Olimpijskich.

Wembley


Wembley

KRAJ: Anglia
POJEMNOŚĆ: 90 000 miejsc
GOSPODARZ: Angielska federacja piłkarska (reprezentacja Anglii)

Najpopularniejszy stadion piłkarski na świecie. Jest narodowym stadionem Anglii powstał w miejsce Starego Wembley, który stał w tym samym miejscu od 1923 do 2003 roku. Nowy Wembley otwarto w 2007. Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie.

Stadion Olimpijski w Kijowie


Stadion Olimpijski w Kijowie

KRAJ: Ukraina
POJEMNOŚĆ: 70 050 miejsc
GOSPODARZ: Dynamo Kijów

Początki stadionu sięgają 1914 roku, gdzie planowano wybudować obiekt w tym miejscu, jednak przebieg I wojny światowej uniemożliwił to przedsięwzięcie. Ostatecznie obiekt otwarto w 1948 roku, jednak później przechodził liczne modernizacje. W 2012 roku odbyły się na nim mecze EURO 2012, w tym finał turnieju. Stadion jest obiektem olimpijskim, posiada bieżnię lekkoatletyczną.

San Siro (Stadion Giuseppe Meazza)

San Siro

KRAJ: Włochy
POJEMNOŚĆ: 80 018 miejsc
GOSPODARZE: AC Milan oraz Inter Mediolan

Jeden z największych stadionów na świecie. Stadion dzielą między sobą wielcy lokalni rywale – AC Milan i Inter Mediolan. Tradycyjny sektor kibiców Milanu to Curva Sud (Zakole Południowe)), a kibiców Interu – Curva Nord (Zakole Północne). Stadion nosi imię byłego piłkarza Interu i Milanu – Giuseppe Meazzy, mistrza świata z 1934 i 1938 roku, ale częściej używana jest jego stara nazwa – San Siro.

Stade Luis II

Stade Luis II

KRAJ: Monako
POJEMNOŚĆ: 18 523 miejsc
GOSPODARZ: AS Monaco

Oddany do użytku w 1985 roku. Stade Louis II jest wielofunkcyjnym stadionem. Od początku istnienia stadionu, swoje mecze rozgrywa na nim zespół AS Monaco występujący w lidze francuskiej. W latach 1998-2012 corocznie był na nim rozgrywany mecz o Superpuchar Europy.

Signal Iduna Park

Signal Iduna Park

KRAJ: Niemcy
POJEMNOŚĆ: 80 667 miejsc (56 191 siedzących i 24 454 stojące)
GOSPODARZ: Borussia Dortmund

Siódmy stadion w Europie, co do wielkości. Obiekt stworzony na potrzeby mistrzostw świata w 1974 stał się jednym z najsłynniejszych stadionów świata, dziś kojarzy się głównie z żywiołowo reagującą widownią kibicującą Borussii.

St James’ Park

St James' Park

KRAJ: Anglia
POJEMNOŚĆ: 52 387 miejsc
GOSPODARZ: Newcastle United

Został oddany do użytku już w 1880 roku. Od początku swoje mecze na tym obiekcie rozgrywa zespół Premier LeagueNewcastle United. Stadion był jedną z wielu aren sportowych na których odbywały się zawody sportowe podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r.

Rungrado May Day Stadium

Rungrado May Day Stadium

KRAJ: Korea Północna
POJEMNOŚĆ: 150 000 miejsc
GOSPODARZ: Reprezentacja Korei Północnej

Największy stadion w Azji i jeden z największych na świecie. Obiekt został otwarty w 1989 roku. Oprócz meczów piłkarskich odbywają się na nim parady i pokazy.

Old Trafford

Old Trafford

KRAJ: Anglia
POJEMNOŚĆ: 75 797 miejsc
GOSPODARZ: Manchester United

Nazywany „Teatrem Marzeń”. Stadion powstał w 1910 roku. Ze względu na bliskie sąsiedztwo Kanału Manchesterskiego stadion został zbombardowany podczas II wojny światowej. Jedyną zachowaną oryginalną częścią przedwojennego Old Trafford są mury tunelu między ławkami rezerwowych, którym niegdyś piłkarze wychodzili na mecz.

King Fahd Stadium

King Fahd Stadium

KRAJ: Arabia Saudyjska
POJEMNOŚĆ: 67 000 miejsc
GOSPODARZ: Al-Nasr oraz Al-Hilal

Obiekt oddano do użytku w 1987 roku. Używany jest do meczów piłkarskich i zawodów lekkoatletycznych. Na King Fahd Stadium rozegrano finał Mistrzostw Świata do lat 20 w 1989 roku, a także Puchar Konfederacji w latach 1992, 1995 i 1997.

Arena das Dunas

Estadio das Dunas w Natal

KRAJ: Brazylia
POJEMNOŚĆ: 45 000 miejsc
GOSPODARZ: Alecrim Natal oraz América Natal

Stadion powstał w miejscu byłego Estádio Machadão. Arena das Dunas była jedną z dwunastu aren, na których rozegrano Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014.

Estádio do Dragao

Estadio Dragao

KRAJ: Portugalia
POJEMNOŚĆ: 50 948 miejsc
GOSPODARZ: FC Porto

Stadion został wybudowany w związku z Mistrzostwami Europy EURO 2004 i zastąpił stary stadion FC Porto Estádio das Antas. Rozegrano na nim mecz otwarcia tejże imprezy. Posiada 5 gwiazdek UEFA czyli najwyższą kategorię.

Saitama Stadium

Saitama Stadium

KRAJ: Japonia
POJEMNOŚĆ: 63 700 miejsc
GOSPODARZ: Urawa Red Diamonds

Budowa ruszyła w 1998, gdy Japonia przygotowywała się do wielkiego debiutu w roli organizatora pierwszych azjatyckich Mistrzostw Świata FIFA. Rozegrano na nim 4 mecze mundialu w 2002 r. , m.in. półfinał. Gospodarze stadionu – Urawa Red Diamonds – to klub uznawany czasem za najpopularniejszy w Azji.

Alianz Arena

Alianz Arena

KRAJ: Niemcy
POJEMNOŚĆ: 71 137 miejsc
GOSPODARZ: Bayern Monachium oraz TSV 1860 Monachium

Jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie. Odbyły się na nim mecze mundialu w 2006 roku. Ciekawą sprawą jest oświetlenie stadionu. Podczas meczów Bayernu stadion jest podświetlony na czerwono, w trakcie meczów TSV Monachium – na niebiesko, a gdy gra na nim reprezentacja Niemiec – na biało.

Kaohsiung Stadium

Kaohsiung Stadium

KRAJ: Chińskie Tajpej
POJEMNOŚĆ: 40 000 miejsc
GOSPODARZ: Taiwan Power Company FC oraz reprezentacja Chińskiego Tajpej

Wielofunkcyjny stadion w Kaohsiung na Tajwanie służący do rozgrywania meczówpiłki nożnej, rugby oraz zawodów lekkoatletycznych. Usytuowany jest on na osi północ-południe, trybuny osłaniają zatem boisko od letnich wiatrów z południowego zachodu oraz zimowych z północnego zachodu.

Aviva Stadium

Aviva Stadium

KRAJ: Irlandia
POJEMNOŚĆ: 51,700 miejsc
GOSPODARZ: Reprezentacja Irlandii oraz Irlandzka Federacja Rugby

Stadion jest młodym obiektem. Został wykończony w roku 2010. Już po niespełna roku działania odbył się tam finał Ligi Europy. Trybuny mieszczą ponad 50 tys. widzów, z których aż 12,3 tys. to najbogatsi klienci, siedzący na środku trybun budowli. „Zwykli” kibice siedzą na najniższym i najwyższym poziomie widowni.

Estadio Nacional de Brasilia (Estadio Mane Garrincha)

Estadio Nacional de Brasilia

KRAJ: Brazylia
POJEMNOŚĆ: 76 232 miejsc
GOSPODARZ: Reprezentacja Brazylii

Stadion Narodowy Brazylii, który znajduje się w stolicy kraju – Brasílii. Nazwa stadionu pochodzi od nazwiska legendarnego brazylijskiego piłkarza – Mané Garrincha. Na arenie rozgrywano piłkarski mundial w 2014 roku.