Podcast

Artur Wojdat-legenda światowego pływania- w Suchy Tor Broadcast #15

Napisane przez Daniel Kondraciuk

Przed państwem Król Artur polskiego pływania Artur Wojdat. Polski pływak wszech czasów w wywiadzie stawia siebie w rankingu na dalekim trzecim miejscu! Kto jest jego faworytem do pierwszego? Sam twierdzi, że historia bicia przez niego rekordu świata nie jest skomplikowana. Opowiada o okolicznościach tego niezwykłego dla polskiego pływania wydarzenia. Czy jego dyscyplina była dla Artura pasją, bez której nie wyobraża sobie swojego życia? Co było największym sukcesem naszego Mistrza w karierze – medal olimpijski? A może zupełnie inne wartości cenił sobie i wyniósł ze sportu? Porzucił pływanie ale nigdy nie zapomniał o przyjaciołach, z którymi zdobywał najważniejsze trofea. Posłuchajcie, w jaki sposób wypowiadają się oni o Arturze. Dlaczego nie został przy pływaniu, nie został trenerem? Niezwykła postać, którą mogliśmy zobaczyć i usłyszeć po prawie 30 latach nieobecności w mediach.Śledźcie nasze kanały:
RunForest https://www.runforest.pl
Warsaw Masters Team http://masters.waw.pl/
Facebook WMT : https://www.facebook.com/WarsawMastersTeam
Facebook RF https://www.facebook.com/runforestclub/
iTunes Suchy Tor: https://bit.ly/SuchyTorSub
iTunes RF https://bit.ly/RunForestTunes
Spreaker: https://bit.ly/SuchyTorSubSpreaker
Spotify STB https://bit.ly/SuchyTorSubSpotify
Spotify RF https://bit.ly/SpotifyRFP
Filmum https://vimeopro.com/filmum/pro
Produkcja MEDIAKOLEKTYW i OLIWIER UCHMAŃSKI FILMUM
_________________
Legenda polskiego pływania, rekordzista świata, pierwszy polski medalista olimpijski; pierwszy polski medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Europy – ARTUR WOJDAT jest dziś gościem Rufnorest Podcast

Urodził się w 1968 roku w Olsztynie, ale swoją pływacką przygodę rozpoczął na pływalni Olimpii w Poznaniu. Koledzy są zgodni, że tak ciężki sport jak pływanie, zimna woda w basenie, ranne wstawanie, krótkie wakacje, nie zachęcały Artura do tego sportu. Trenerzy nie mieli z przyszłym mistrzem łatwego życia. Zapraszają Andrzej Skorykow, Maciej Bonecki i Paweł Marczyński.

Dzięki talentowi stał się pierwszym polskim pływakiem, który skorzystał z szansy wyjazdu na stypendium sportowe do USA. Szybko odnalazł się na obcej ziemi i daną szansę wykorzystał.
Stał się najlepszym polskim pływakiem w historii tej pięknej dyscypliny. Trzy razy czwarty na IO. Dwukrotnie w Barcelonie i raz w Seulu, gdzie zdobył pierwszy dla Polski męski medal olimpijski na 400m stylem dowolnym. W finale uznanym za wyścig 100 lecia, pobił własny rekord świata. Niestety tak wspaniały rezultat nie dawał zwycięstwa pomimo, że nawet 8 lat później podczas IO w Atlancie, z rezultatem uzyskanem w finale IO w Seulu, Artur Wojdat zdobyłby olimpijskie złoto.

Robert Gidaszewski, kolega z klubu Olimpia Poznań i z reprezentacji
„Cześć Andrzeju! Właśnie skończyłem oglądać wyścig na 400 kraulem z Olimpiady w Seulu dzięki że zachowujecie historię sportową po latach
A pamiętam to jak dzisiaj kiedy nasz Trener Werner Urbański wszedł rano na basen i oświadczył wszystkim że Artur pobił rekord świata w Austin Texas
Na tym treningu byliśmy tak podjarany tym faktem i również dumni z naszego kolegi że zapieprzaliśmy Z podwójną energią na tym treningu.
Artura znam od dziecka Razem chodziliśmy na trening na Olimpii Poznań
Ale tak naprawdę pływanie to zaczęło się od szkoły mistrzostwa Sportowego w Poznaniu pamiętam takim odkryciem Artura talentu był złoty medal na mistrzostwach Europy w Luksemburgu juniorów.
Tak tak to można śmiesznie podsumować Artur miał niesamowity Talent i zazdrościliśmy tego że nie musiał tak mocno trenować zapieprzać jak my
To były czasy. Nostalgia.”

Mariusz Podkościelny, rywal i przyjaciel z reprezentacji i pobytu w USA:
“Artur Wojdat był moim szczęściem I nieszczęściem. Gdyby go nie było miałbym pare więcej rekordów ale również gdyby go nie było nie osiągnąłbym tego co osiągnąłem. Trenowanie I ściganie się z Arturem było marzeniem każdego poważnego średniodystansowca naszych czasów i ja miałem ten przywilej. Artur był niezaprzeczalnie najbardziej utalentowany kraulista na średnich dystansach naszych czasów. Jestem dumny ze do ten pory się przyjaźnimy mimo ze przegapiłem jego 50-ke. Przepraszam Bracie!!”

O autorze

Daniel Kondraciuk

Dziennikarz, lektor, podcaster. Prowadzi programy, nagrywa jingle, reklamy, filmy. Pasjonuje go stand-up i metafizyka wystąpień publicznych. Rozmawia z ludźmi, by poznać ich świat, a przy okazji siebie. Uprawia bieganie, triathlon i tenis.