LifeStyle

Graffiti, street art, uliczny lifestyle, czyli sztuka prawdziwego życia

Napisane przez Samuel Szczygielski

Czasy, w których graffiti kojarzyło się jedynie z bezmyślnym wandalizmem i krzywymi literami minęły bezpowrotnie. Obecnie graffiti uważa się za sztukę. Sztukę codzienności.

Pierwsze Graffiti powstały w Nowym Jorku na przełomie lat 60 i 70. Stało się to za sprawą wprowadzenia pierwszych wodoodpornych flamastrów. Ludzie zaczęli podpisywać się nimi w każdym możliwym miejscu.

Graffiti stanowią obecnie chyba największą grupę prac artystycznych. Często przebijają przekazem i wizualnym wrażeniem dzieła najwięszych artystów. Są po prostu lepsze od wielu obrazów.

Graffiti charakteryzują się jedną kluczową cechą, która jest jednocześnie ich zaletą i wadą. Mianowicie – są na ulicy. Ludzie wykonują je na murach, a nie wystawiają w muzeach sztuki. Jest to zaleta, ponieważ każdy ma do nich dostęp. Jednocześnie uważam to za wadę, bo ze względu na to, że codziennie je widzimy, najzwyczajniej w świecie nie zwracamy na nie uwagi i traktujemy jako zwykły uliczny element.

Jeszcze słówko o ludziach, którzy graffiti tworzą. To prawdziwi artyści. Odwzorowują na muralach swoje spojrzenie na świat w niekonwencjonalny sposób.
Najsłynniejszym z nich jest Londyńczyk podpisujący się pseudonimem Banksy. Jego dzieła znajdują się w wielu zakątkach świata, m.in. na murze izraelsko-palestyńskim czy w londyńskim ZOO(wspiął się na klatkę pingwinów i z dwumetrowych liter stworzył napis “Mamy już dość ryb”). Nie zdradził on swojej tożsamości., choć dociekliwe angielskie gazety próbowały ją poznać.

P.S.
Na takie zdanie natknąłem się w wszechmieszczącym internecie. Aż szkoda nie zacytować. Ładne, prawda? 🙂
“Sprayem codzien­ności ma­lować graf­fi­ti niez­wykłości, przek­raczając ho­ryzon­ty włas­nej świado­mości…”

 

Pierwsze graffiti w New Jorku - TAKI 183

Pierwsze graffiti w New Jorku – TAKI 183

DSC06204

DSC06208

Autor: Bangsy

Autor: Bangsy

Autor: Bangsy

Autor: Bangsy

Autor: Bangsy

Autor: Bangsy

Największe ścienne graffiti w Polsce(Łódź)

Największe ścienne graffiti w Polsce(Łódź)

los

DSC06217

z12637508Q,Sztuka-graffiti-kwitnie-na-Brochowie

O autorze

Samuel Szczygielski

Samuel Szczygielski - W futbolu kocha najbardziej emocje i nieprzewidywalność. Prywatnie kibicuje warszawskiej Legii, Realowi Madryt i Arsenalowi Londyn, ale stara się być obiektywny. Pisze to co widzi, a nie to, co chce widzieć.