Podcast

Idol- Dariusz Wolny, ksywka “Luźny”- niezwykła historia wielkiego sportowca w RunForest Podcast #102

Napisane przez Daniel Kondraciuk

Dorastał na Powiślu, więc do stołecznego klubu było mu najbliżej. W 1968 rozpoczął naukę pływania w Legii Warszawa u pierwszego polskiego trenera pływania, bohatera Powstania Warszawskiego – Zygmunta Wielińskiego. Tak zaczyna się niezwykła historia niezwykłego sportowca. W RunForest Podcast spotkanie z 16 krotnym Mistrzem Polski, wielokrotnym Rekordzistą Polski, zwycięzcą rankingu Przeglądu Sportowego na najlepszego polskiego pływaka. Uczestnikiem IO w Moskwie- Dariuszem Wolnym.

Dariusz Wolny dorastał na Powiślu nieopodal stadionu i basenów Legii. Od najmłodszych lat pływał i grał w piłkę. Do stołecznego klubu było mu najbliżej. W 1968 rozpoczął naukę pływania w klubie Legia Warszawa u pierwszego polskiego trenera pływania, bohatera Powstania Warszawskiego – Zygmunta Wielińskiego. Z Warszawy przeniósł się do Raciborza, do pierwszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, utworzonej na wzór najlepszych NRD-owskich ośrodków szkolenia sportowców. Tam dopiero doświadczył prawdziwej radzieckiej szkoły treningu, której wraz ze swoimi polskimi trenerami. uczyli się od sprowadzonego prosto z Moskwy, trenera Władysława Miotrofanowa. Po maturze przeniósł się do Śląska Wrocław. Tam z ekipą najlepszych pływaków w Polsce przygotowywał się do kolejnych IO w Los Angeles. Polityczna decyzja ówczesnych władz Kremla i PZPR pokrzyżowała naszemu pływakowi plany. Wprowadzenie Stanu Wojennego, była kolejną decyzją polityczną, która o mały włos zmieniłaby życie naszego gościa. Czy na lepsze?

16 krotny Mistrz Polski, wielokrotny Rekordzista Polski, zwycięzca rankingu Przeglądu Sportowego na najlepszego polskiego pływaka. Uczestnik IO w Moskwie. Przygody z pływaniem nigdy oficjalnie nie zakończył, z piłką nożną miłością lat dziecięcych również. Do dziś regularnie grywa mecze na poziomie „B” klasy, a jeszcze kilka lat temu wraz z reprezentantami kraju: Tarasiewiczem, Mandziejewiczem, Tęsiorowskim, Prusikiem wygrywał Mistrzostwo Polski oldboyów z piłkarską drużyną Śląska Wrocław.
W Runforest Podcast, historia Dariusza Wolnego, której nigdzie indziej nie usłyszysz. Rozmowę prowadzi Andrzej Skorykow.

Pobierz aplikację mobilną RF Podcast w iTunes i słuchaj nas gdzie chcesz i jak chcesz.

aplikacja runforest.plKLIKNIJ I POBIERZ Z ITUNES →

Słuchaj nas w SPOTIFY

O autorze

Daniel Kondraciuk

Dziennikarz, lektor, podcaster. Prowadzi programy, nagrywa jingle, reklamy, filmy. Pasjonuje go stand-up i metafizyka wystąpień publicznych. Rozmawia z ludźmi, by poznać ich świat, a przy okazji siebie. Uprawia bieganie, triathlon i tenis.