Wydarzenia

Polska Mistrzem Świata! Czas na podsumowanie mistrzostw

Napisane przez Samuel Szczygielski

Mistrzostwa Świata w siatkówce już za nami! MAMY ZŁOTO! JESTEŚMY MISTRZAMI ŚWIATA! Wreszcie możemy być dumni z naszych sportowców! Oto podsumowanie minionego mundialu.

Rychłe rozpoczęcie

Poland v Serbia: FIVB World Championships

Pierwszy mecz Mistrzostw Świata w siatkówce odbył się na boisku…piłkarskim. Stadion Narodowy 30 sierpnia przemienił się z boiska z zieloną trawką w siatkarską arenę. Mecz Polska-Serbia na żywo oglądały ponad 62 tysiące kibiców. Atmosfera na Stadionie Narodowym była niesamowita. Kibice swoim dopingiem ponieśli polskich siatkarzy do pewnego zwycięstwa 3:0.

Trener

Poland coach Stephane Antiga

W najbliższym czasie na runforest.pl pojawi się tekst o Stephanie Antidze, w którym przeczytacie więcej o naszym trenerze, ale już teraz chcemy podkreślić jego rolę. Francuz, mimo że nie jest doświadczonym trenerem, okazał się idealnym “szefem” i bardzo dobrze poukładał zespół. Zaimponował szczególnie tym, że nie bał się podejmować trudnych decyzji i od początku do końca realizował własny pomysł na reprezentację, nie słuchając opinii ,,ekspertów”.

Atmosfera w drużynie

W każdym zespole najważniejszy jest “team spirit”. Jeśli brakuje dobrej atmosfery, to nawet wysokie umiejętności graczy tego nie wynagrodzą. W polskiej reprezentacji była ona znakomita. Zadbał o to trener oraz starsi gracze, tacy jak Krzysztof Ignaczak czy Michał Winiarski. W drużynie nie było żadnych spięć czy ,,wojenek”, jakie występowały w poprzednich latach. I to się chwali! Bo nasi siatkarze uniknęli animozji, które w sporcie zdarzają się bardzo często, a wywołane są uprzedzeniami, zazdrością czy brakiem szacunku.

Wyważony skład

Polska kadra była mieszanką rutyny z młodością. Skład był równy, zmiennicy nie odstawali od podstawowych zawodników. Drużyna Stephana Antigi nie miała słabego ogniwa. Polska reprezentacja nie była grupą przypadkowych sportowców, lecz mocną, poukładaną drużyną.

Indywidualności

Tak, jak napisaliśmy w poprzednim punkcie-skład Polaków był wyważony i odpowiednio poukładany. Jednak w składzie nie zabrakło gwiazd, m.in. Mariusza Wlazłego, który został MVP mistrzostw. Po niedzielnym finale zostały wręczone nagrody, dla najlepszych graczy turnieju. Wśród docenionych znalazło się dwóch Polaków.
Najlepsi przyjmujący: Lucarelli (Brazylia), Murilo (Brazylia)
Najlepsi blokujący: Marcus Bohme (Niemcy), Karol Kłos
Najlepszy libero: Jenia Grebennikov (Francja)
Najlepszy rozgrywający: Lukas Kampa (Niemcy)
Najlepszy atakujący: Mariusz Wlazły

LefttorightLukasKampaSetterRicardoLucarelliOutsidespikerEndresMuriloOutsidespikerMarkusBohmeMiddleBlockerKarolKlosMiddleBlockerJeniaGrebennikovLiberoandMariusWlazlyMVPandOpposite (2)

Dr. Ary S. Graça F° - FIVB President (left) with Mariusz Wlazly (POL) MVP Second best MB – Karol Klos (POL)

Najlepszy zawodnik-Mariusz Wlazły

Poland's Mariusz Wlazly celebrate after awarding ceremony

Popularny ,,Szampon”, przez konflikt z działaczami i trenerami, nie grał w reprezentacji Polski od 2010r. Stephane Antiga zdołał przekonać Wlazłego do powrotu do kadry na mundial. Atakujący Skry Bełchatów rozegrał wspaniałe zawody. Był filarem drużyny. To od niego na boisku zależało najwięcej. Mariusz został doceniony-znalazł się w ,,szóstce” turnieju oraz został wybrany MVP całych mistrzostw.

Największe odkrycie

Poland team training before Final

Naszym zdaniem na tę nagrodę najbardziej zasłużył Mateusz Mika. Urodzony w Kobiernicach przyjmujący był kluczową postacią w mistrzowskim zespole. Choć wielu wątpiło w sens powoływania 23-latka na turniej, Mika udowodnił, że warto było na niego postawić. Swoją dobrą grę przypieczętował wspaniałym występem w finale i zdobyciem z kolegami mistrzostwa świata.

Najciekawsze mecze

Ze względu na rangę, zdecydowanie największe emocje wzbudził finał Polska-Brazylia. Jednak na całych mistrzostwach prezentowany był bardzo dobry poziom. W pamięć zapada szczególnie twardy bój z Iranem(3:2), z którego Polska wyszła zwycięsko, mimo piłki meczowej dla rywali oraz starcie z Rosją, które zapewniło nam awans do półfinału imprezy.

Mecz o 3 miejsce

W meczu o brązowe medale zmierzyły się ze sobą reprezentacje Francji i Niemiec. Wynik był wielką niespodzianką. Faworyzowani Francuzi ulegli naszym zachodnim sąsiadom aż 0:3. Tym samym Niemcy zajęli miejsce na najniższym stopniu podium!

Germany team bronze medal celebrates

Flags  of the winning teams at awarding ceremony

Ekscytujący finał

> on September 21, 2014 in Katowice, Poland.

Finał imprezy rozgrywany był w 11,5 tysięcznym Spodku w Katowicach. Każdy miejsce na hali było zajęte. Kibice, którzy 21 września przybyli do Katowic, liczyli, że oprócz fantastycznego meczu, zobaczą reprezentantów Polski unoszących Puchar Świata! Nasi siatkarze, mimo problemów na początku, pokonali reprezentację Canarinhos 3:1 i zostali MISTRZAMI ŚWIATA!

Fot. Materiały Prasowe

O autorze

Samuel Szczygielski

Samuel Szczygielski - W futbolu kocha najbardziej emocje i nieprzewidywalność. Prywatnie kibicuje warszawskiej Legii, Realowi Madryt i Arsenalowi Londyn, ale stara się być obiektywny. Pisze to co widzi, a nie to, co chce widzieć.